Chaos w Szczecinie - miasto bez prądu

ga, Alert.24, IAR, mar, mm, Paula Skalnicka, jas
2008-04-08, ostatnia aktualizacja 2008-04-08 22:02
Ludzie w Szczecinie wykupujący chleb i wodę
Ludzie w Szczecinie wykupujący chleb i wodę
Fot. Cezary Aszkiełowicz / AG

Prawie wszyscy mieszkańcy Szczecina mają już w swoich domach prąd, ale trudna sytuacja wciąż jest jeszcze w kilkudziesięciu mniejszych miejscowościach - poinformował we wtorek wieczorem wojewoda zachodniopomorski Marcin Zydorowicz na konferencji prasowej. Dzisiejsza katastrofa była największą od czasów wojny.

Kolejka do budki z kebabami w odciętym od świata szczecinie
Fot. justek/Zdjęcie nadesłane na Alert24
Kolejka do budki z kebabami w odciętym od świata szczecinie
Awarię spowodowały nocne opady śniegu i deszczu
Fot. Cezary Aszkiełowicz / AG
Awarię spowodowały nocne opady śniegu i deszczu
Awaria prądu w Szczecinie (zdjęcie z kwietnia 2008)
Fot. Alert24.pl
Awaria prądu w Szczecinie (zdjęcie z kwietnia 2008)
Szczecin w poniedziałek wieczorem
Fot. Kacper Czapp
Szczecin w poniedziałek wieczorem
POSŁUCHAJ
Mapka Szczecina - część zaznaczona na szaro to obszar, na którym mieszkańcy zostali odcięci od prądu
Mapka Szczecina - część zaznaczona na szaro to obszar, na którym mieszkańcy zostali odcięci od prądu


Przeczytaj specjalne wydanie Metra dla mieszkańców Szczecina

Na szczęście elektrownia Pomorzany już pracuje. Władze zakładały, że nie wszędzie zasilanie trafi. Część linii napowietrznych również mogła ulec uszkodzeniu. Ale do rana wszystko ma zostać naprawione. W dniu jutrzejszym najprawdopodobniej odbędą się zajęcia w szkołach i będą normalnie kursowały tramwaje.

Szczecin bez prądu

Drzewa powalone przez obfite opady deszczu ze śniegiem zerwały w wielu miejscach linie energetyczne i trakcję kolejową. Awaria dwóch głównych linii energetycznych aglomeracji spowodowała, iż w lewobrzeżnej części miasta nie ma prądu ani wody. Ilość patroli na ulicach Szczecina zwiększono o 80 proc. Policjantom pomaga żandarmeria wojskowa i straż graniczna. Prąd brakowało około dwóm trzecim gospodarstw domowych. Władze województwa apelowały o racjonalne używanie wody. Miasto miało poważny problem ze ściekami. Nie działały napędzane prądem przepompownie.

W Szczecinie dodatkowo w nocy spadł śnieg, kaloryfery w mieszkaniach są zimne. Na dziś wieczór zapowiadane są kolejne opady. Władze województwa apelują też o usuwanie śniegu z dachów. Już warstwa powyżej 15 centymetrów może spowodować katastrofę - ostrzegają.

Prądu nie było w szpitalach, jednak zdrowie pacjentów nie jest zagrożone. Grzegorz Gwiazda z Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego powiedział, że z powodu awarii szpitale pracowały na rezerwowych agregatach. Strażacy wspomagali dostawy energii elektrycznej do dwóch szpitali: w dzielnicy Zdunowo oraz w Gryficach.

Przełożony egzamin szóstoklasistów

Nieczynne były szkoły. Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Poznaniu, której podlegają m.in. szkoły w woj. zachodniopomorskim, upoważniła dyrektorów szkół do podjęcia decyzji, czy przeprowadzać egzaminy dla szóstoklasistów. Ci z uczniów, którzy będą chcieli pisać egzamin, będą mieli taką możliwość.

Według informacji OKE w Poznaniu, dziś do egzaminu nie przystąpiło prawie 600 uczniów z ośmiu szkół publicznych i pięciu szkół niepublicznych ze Szczecina i okolicznych miejscowości. Zamknięte były stacje benzynowe, sklepy i urzędy. Nie działały bankomaty, sieć komórkowa była przeciążona

Nie działała sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniach, na dworcu PKP panował chaos. Nie działały tramwaje, w ich miejsce władze Szczecina uruchomiły komunikacje zastępczą. Prezydent Szczecina apelował, by ten, kto mógł pozostał dziś w domu.

Awaria prądu dotknęła nie tylko Szczecin, lecz również okoliczne miasta w promieniu stu kilometrów. Poważna sytuacja jest między innymi w Policach i Kołobrzegu. W Kamieniu Pomorskim wystąpiło zagrożenie powodziowe - dowiedziała się szczecińska "Gazeta Wyborcza".

W kilku miejscowościach powiatu kamieńskiego wciąż występuje zagrożenie powodziowe. Na miejscu są jednostki straży pożarnej i żołnierze z Dziwnowa. Komendant straży pożarnej podkreślił, że sytuacja jest niebezpieczna, gdyż wciąż pada śnieg.

Czytaj relacje mieszkańców Szczecina

Dziś w centrum Szczecina były rozdawane specjalne wydanie "Metra", przygotowane dla mieszkańców miasta.

Zobacz więcej na temat:

 • 138 komentarzy
 • Drukuj
 • Ocena:

  • słabe
  • nic specjalnego
  • dobre
  • bardzo dobre
  • znakomite

  0 głosów

 • Na pierwszym miejscu powinna być wiad. o śmierci pliop 08.04.08, 15:55

  żołnierza, a nie to podniecanie się, że w Szczecinie światło zgasło. W TVN24 już jest na pierwszym miejscu, a u was - szkoda gadać...»

 • Co za żałosne brednie, hubba_hubba 08.04.08, 19:45

  w mieście jest święty spokój i żadnego chaosu (chyba że trochę zamieszania na skrzyżowaniach przed południem, parę drobnych stłuczek i problemy z pociągami to jest ten "chaos"). Jeszcze »

 • Chaos w Szczecinie - miasto bez prądu teraz.k.wy 09.04.08, 01:20

  a ja mam swój prywatny prądotwórczy aparat...hihhiii,i ma energetyke w nosie.»

Tankujesz i pobierają ci pieniądze... dwa razy. Winnych nie ma?

- Zatankowałem za 200 złotych i zapłaciłem MasterCard. Stacja zablokowała na moim koncie bankowym tę kwotę dwukrotnie. Akurat na koniec miesiąca zabrakło mi środków do życia - skarży się coraz więcej klientów stacji Neste. Firma Neste, MasterCard i banki przerzucają się winą